• ehvorecka

První příkrmy pro kojence

S blížícím se prvním příkrmem pro miminko si určitě každá maminka vyhledává toto téma na internetu. Přečte si nespočet článků a názorů, které jsou v závěru často protichůdné, a místo praktických a jasných rad maminku pohltí ještě větší zmatenost a nejistota. Jak tedy začít?

První a základní otázkou je: „Kdy s příkrmy začít?“. Už tam si můžete všimnout různých doporučení. Jedno z nich je „od ukončeného 4. měsíce“, druhé zní „od ukončeného 6. měsíce“. V obou případech platí nutnost pokračování kojení, případně podávání umělého mléka neboli formulí.

Každé miminko je jiné a to platí i v případě výživy. Faktem je, že od 4. měsíce je miminko většinou schopno ovládat pohyby jazyka, přijmout lžičku a polykat kašovitou stravu. Nemusí to však znamenat nutnost začít podávat první příkrmy. 4. měsíc věku je stále relativně brzké období, kdy trávící soustava miminka nemusí být dostatečně vyvinuta pro příjem kašovité stravy. V tomto případě, při příliš brzkém zavedení příkrmů, může existovat riziko chronických onemocnění zažívacího traktu ve vyšším věku. V neposlední řadě si musíme uvědomit, že příkrmy nezajistí miminku dostatek živin jako kojení či formule. Při zavádění příkrmů, obzvláště dříve než v 6.měsící věku, musíme na tento fakt myslet a zároveň podávat nadále dostatečné množství mateřského či umělého mléka.

Ukazatelem pro připravenost miminka může být jeho hmotnost. Uvádí se, že při dosažení minimálně dvojnásobku porodní hmotnosti miminka by se mohlo s příkrmy začít. Samozřejmě také při současném zohlednění věku.

V úvahu by se také měl brát termín porodu. Dítě předčasně narozené bude pravděpodobně připraveno na příkrmy později než dítě narozené v termínu.

A pokud vidíte, že miminko se dost zajímá o jídlo, když vás vidí jíst (př. pomlaskává, vyplazuje jazyk), může to být další signál, který ukazuje na připravenost miminka. Zdá se vám také, že je dítko hladové i po 8-10 kojení za den? Je čas začít podávat příkrmy.

Určitě jste také při vyhledávání informací ohledně příkrmu narazili na termín imunologické okno, které se nachází v období mezi 4. a 6. měsícem věku dítěte. Znamená to, že v tomto období je vhodné navození imunologické tolerance podáváním prvních příkrmů (různých potravin), což je součástí prevence rozvoje alergií na potraviny.


S jakou potravinou začít?

Řekla bych, že v naší zemi je hodně zakořeněné začínat zeleninou, pak ovocem, kašemi a postupně přidávat maso a vejce jako zdroj železa. Vesměs to záleží na zvyklostech, na sezóně (je lepší podávat sezónní potraviny) a lokalitě. Takže já nevidím nic špatného na tomto zvyku. Jestli začnete mrkví nebo dýní je už jedno. Dokonce ani neexistují záznamy o tom, že dojde k odmítání zeleniny, pokud se začíná s ovocem apod.

Důležité je začínat postupně – co tři dny podávat novou potravinu, aby se podchytily případné alergické reakce na danou potravinu.

Je nutné také přizpůsobit konzistenci, která by měla být kašovitá či ve formě pyré. Postupně se přechází ve stravu rozmačkanou s kousky (podle růstu zubů dítěte) a jídlo „do ruky“. U někoho kousky mohou být v 9. měsíci, někdo je zvládá až v 11. měsíci. Není tedy nutné dodržovat striktně nějaké tabulky, ale řídit se spíše vývojovou fází dítěte a „máminým pocitem“ – vy své dítě znáte nejlépe.

Velkým strašákem bývá zavádění lepku, mléčných výrobků, ryb a jiných alergenů. Zastaralá doporučení tyto potraviny doporučovala zavádět co nejpozději, některé dokonce až od jednoho roku. Dnešní přístup je jiný, neměly by se zavádět příliš brzy (4.měsíc) ani příliš pozdě (12.měsíc). Potraviny podávejte ze začátku po troškách (př. 3 lžičky jogurtu; do kukuřičné kaše přidat pár lžiček krupicové apod.), později můžete podávat už běžné porce těchto potravin. Ideální je také současné kojení při zavádění těchto potravin.


Z výše uvedeného tedy vyplývá, že při zavádění příkrmů záleží na zralosti dítěte, dostatku energetického příjmu a schopnosti kojení maminky. Tudíž je na zhodnocení každé maminky, případně společně s pediatrem, kdy příkrmy začít podávat.

Důležité je, abyste nezapomínali na pestrost stravy, zdroje železa (maso, vejce, případně fortifikované potraviny) a dostatečný pitný režim. Do 1. roku i déle rozhodně dětem nepodávejte slazené potraviny a nápoje, cukrovinky a cokoliv jiného s přidaným cukrem. Tímto apeluji také na důležitost číst obaly potravin, konkrétně jejich složení, které musí být uvedeno na každém obalu.


Vytvořte v jídle řád a učte dítě správnému stolování (jíst v klidu, u stolu, bez hraček atd.) A i když přijde období odmítání určitých druhů potravin, věřte mi, že v budoucnu se k naučeným vzorcům opět vrátí. V neposlední řadě nezapomeňte na to, že VY jdete dítěti příkladem! Pozoruje VÁS co jíte a jak jíte.


25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše