Mgr. Eva Veličková Hvorecká

nutriční terapeutka

Profil  —  

MÁ CESTA K NUTRIČNÍ TERAPII

K nutriční terapii mi vedla relativně dlouhá cesta. Mé základy studia na Lékařské fakultě v Brně byly položeny v medicíně. Do teď mám medicínu hrozně ráda, ale bohudík i bohužel má cesta vedla jinudy. Ale právě studium nutriční terapie mi umožnilo zůstat blízko medicíny i blízko sportovců, kterým jsem se vždy chtěla věnovat.

Do sportovní výživy jsem se angažovala už během prvního roku studia za pomoci Mgr. Vlastimila Chadima, svého času, řekla bych, významného „sportovního výživáře“ v ČR. Během bakalářského studia jsem však zjistila, že jsem ve škole jediná, kdo se o sportovní výživu zajímá aktivně. Této oblasti ani v rámci výuky nebylo mnoho věnováno (během tří let asi jen dvě hodiny). Popravdě jsem byla ráda, že mi vůbec povolili psát bakalářkou práci na téma Srovnávání příjmu a výdeje energie v průběhu ultratrailových závodů. Na magisterském studiu Nutričního specialisty jsem v tomto směru pokračovala za spolupráce Mgr. Michala Kumstáta, Ph.D. z Fakulty sportovních studií. Za jeho pomoci, které si neskutečně vážím, jsem úspěšně dokončila diplomovou práci na téma Biochemické markery u sportovců pohledem nutričního terapeuta. 


Postupně jsem za ty roky pozorovala, jak se sportovní výživa stala velmi oblíbeným tématem aktivních i rekreačních sportovců. Bohužel ale, jako u jiných „výživářských“ směrů, i toto téma je opředeno spoustou mýtů a nejasnostmi. Jako negativum také vidím, že nejen ve sportovní výživě, ale i v léčebné a preventivní, dnes radí kdokoliv s papírem o absolvování nějakého semináře, školení apod. Proto se snažím maximálně využít základy medicíny a mou sportovní historii ve své práci se sportovci, ale i nesportovci.

O mně a sportu

V dětství jsem začínala se sjezdovým lyžováním, ke kterému mám do teď velmi blízko díky svým bratrům. Po nástupu na osmileté Sportovní gymnázium ve Vrbně pod Pradědem jsem se však začala závodně věnovat orientačnímu běhu a disciplínám s tímto spojených (běh na lyžích, lyžařský OB, přespolní běh).

 

Na vysoké škole se stal orientační běh spíše koníčkem a k této lásce se přidala i láska k trailovému běhu. Během svých sportovních experimentů jsem okusila také náročnost triatlonu.


I když se v dnešní době závodů tolik neúčastním, běhu, obzvláště tomu delšímu a tomu v horách :-), se věnuji nadále. 

 
Praxe  —  

MOJE

PRAXE A ZKUŠENOSTI

Praxi jsem získávala během studia v nemocničním i poradenském prostředí (např. Fakultní nemocnice Brno Bohunice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Masarykův onkologický ústav Brno, Poradna pro zdravou výživu a odvykání kouření MOÚ, Nemocnice Šumperk, Fakultní nemocnice v Motole, diabetologické poradny,…).


Za VŠ studia jsem se jako místopředsedkyně podílela na vzniku Studentské asociace nutričních terapeutů, v rámci které jsme se snažili zlepšit kvalitu studia Nutriční terapeut a Nutriční specialista, poukázat na význam nutričního terapeuta jako zdravotnického pracovníka a rozvíjet povědomí veřejnosti o výživě. 


Jako nutriční specialistka jsem spolupracovala s tehdejšími juniorskými reprezentantkami ve sjezdovém lyžování Kateřinou a Petrou Kotrlovými.
Aktuálně spolupracuji se společností InTrenér jako nutriční specialistka.
Věnuji se školnímu stravování – v SJ Slatina v Brně garantuji dietní stravování.
Od roku 2017 do 2019 jsem psala články pro časopis Cykloturistika o sportovní výživě.
Od října 2017 se snažím své odborné poznatky z oblasti výživy aplikovat v mateřství. :-)