Mgr. Eva Hvorecká

O mně

Jsem registrovaná nutriční terapeutka, která se snaží poukázat na důležitost zdraví v lidském životě. Zdraví, za které je každý sám zodpovědný. Zdraví, které je podmínkou kvalitního života. A podmínkou dobrého zdraví je mimo jiné i výživa člověka, která tvoří velký podíl.

Mé základy studia na lékařské fakultě v Brně byly položeny v medicíně. Do teď mám medicínu hrozně ráda, ale bohužel i bohudík má cesta vedla jinudy. A to je studium nutričního terapeuta, který se v medicínském prostředí vyskytuje.

Soustředím se hlavně na preventivní a léčebnou výživu. Mám praxi i ve výživě klinické. Nicméně ve svých závěrečných pracích a ve svém volném čase se specializuji také na výživu ve vytrvalostním sportu. Díky své závodní historii tak můžu skloubit zkušenosti s tímto odborným studiem.

Ve své práci se snažím maximálně soustředit na individualitu každého člověka. Kromě toho se na něj nedívám jen z hlediska výživy, ale i z hlediska sociálního, psychologického a samozřejmě z hlediska zdraví, kterému je třeba výživu přizpůsobit. I když věda ve výživě vytváří obecná doporučení pro populaci, kterou tvoří jedinci, věřím, že je třeba v práci nutričního terapeuta zasáhnout i trochu dál. A to je mým cílem – pracovat s odbornými informacemi, které mi věda poskytuje a zároveň se selským rozumem, který se snaží být nezaujatý. Tímto bych chtěla klientům dopomoci ke spokojenosti a kvalitnímu zdraví.

O mně a sportu

Vyrůstala jsem v Jeseníkách (možná proto jsem k horám a ke sportu tak přirostla). Asi od svých čtyř let jsem stála na sjezdových lyžích. Mí starší bratři jezdili závodně. I přesto se ale má sportovní „kariéra“ ubrala trochu jiným směrem. Po nástupu na osmileté gymnázium jsem se začala závodně věnovat orientačnímu běhu a běhu na lyžích. Tehdy na gymnáziu jsem také začala vynikat ve vytrvalostním běhu.

Tu pravou vytrvalost jsem okusila poprvé přibližně v mých třiadvaceti letech, kdy jsem se účastnila závodu dlouhého 63 km, který se běžel v horách, a dokončila ho. Zážitek z celého závodu byl tak obrovský, že jsem to musela zopakovat a přišla jsem si opravdu na své: běh a hory – „trailový běh“. Velké díky patří mému kamarádovi Peťovi, se kterým jsem první kroky na těchto náročných závodech sdílela.

I když se v této době závodů už tolik neúčastním (dle mého názoru došlo k tak velké popularizaci, že už ztratily tu pravou atmosféru), u trailového běhu se snažím zůstat.

Praxe

Praxi jsem získávala během studia v nemocničním a poradenském prostředí (např. Fakultní nemocnice Brno Bohunice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Masarykův onkologický ústav Brno, Poradna pro zdravou výživu a odvykání kouření MOÚ, Nemocnice Šumperk, Fakultní nemocnice v Motole, diabetologická poradna,…).

Jsem absolventkou bakalářského studia Nutriční terapeut na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V červnu 2017 jsem úspěšně dokončila také navazující magisterské studium Nutriční specialista na LF MU v Brně.

Nabyté vědomosti doplňuji účastí na konferencích, seminářích a četbou odborné literatury a vědeckých studií.

Spolupracuji se společností InTrenér jako nutriční terapeutka.

Věnuji se také školnímu stravování  - v Brně garantuji dietní stravování jedné školní jídelně.

Jako místopředsedkyně jsem se podílela na vzniku Studentské asociace nutričních terapeutů (SANT), v rámci které se snažíme zlepšit kvalitu studia v oboru Nutriční terapeut a Nutriční specialista. Kromě toho je naším cílem poukázat na význam nutričního terapeuta jako zdravotnického pracovníka a rozvíjet povědomí veřejnosti o výživě a zdravém životním stylu.

Od června 2017 píšu články pro časopis Cykloturistika o sportovní výživě.  

Jako nutriční specialista spolupracuji s reprezentantky ve sjezdovém lyžování Kateřinou a Petrou Kotrlovými.

Diplom Registrace Sportovní výživa v tréninkové praxi Vědecký základ sportovního tréninku Co potřebuje vědět nutriční terapeut o školním stravování